AKTUALNOŚCI

Wonna i piękna lawenda

Ta wonna, piękna roślina nie występuje w naszym klimacie w stanie dzikim; ponieważ jednak daje się uprawiać, w sprzedaży pojawiają się od paru lat bukiety suszonych kwiatów. Szczęśliwcy, którzy wyjeżdżają na południe Europy, będą mogli narwać dzikiej lawendy na łąkach.

Jeśli ktoś ma lawendę w ogródku, może ściąć pojedyncze łodyżki z zamkniętymi jeszcze pąkami i ususzyć. Oktarynowy błysk kwiatów lawendy przyprawi każdego wielbiciela prozy T. Pratchetta o szybsze bicie serca. Natomiast symbolika Średniowiecza kojarzyła bladoliliową lawendę z duchowymi zaletami Matki Jezusa. Zielarze znali i opisywali lawendę już od czasów starożytnych.
Zakres stosowania lawendy jest nadzwyczajny. Wszyscy wiedzą, że odstrasza mole, a przy okazji oddaje swój zapach szafie. Można też parzyć ją jak herbatę, posłodziwszy miodem. Ułatwia zasypianie, reguluje pracę przewodu pokarmowego, poprawia trawienie, pomaga przy nieżytach żołądka i nadmiernym biciu serca. Ma własności uspokajające i podobno nieco afrodyzjakalne.

CO U NAS SŁYCHAĆ
SKLEPIK LAWENDOWY
NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj 15% rabatu na wszystkie zakupy.