Zapraszamy do Lawendowego Muzeum Żywego na Sztukę w Obejściu 2024 w dniach 20-22 września
Piątek, sobota, niedziela – wystawa plenerowa Wiersze Piotrusia
Piątek, godz. 20.00 – OTWARCIE i koncert Orkiestry Warmińskiej + potańcówka
Sobota, godz. 12.00 – wykład prof. Lecha Ostasza Sta Viator – między życiem a śmiercią
Sobota, godz. 17.00 – spotkanie z Kasią Jagiełło poświęcone aktywizmowi ekologicznemu. UWAGA! Spotkanie się nie odbędzie.
Kulinaria:
Restauracja Dekalog Smaku z Olsztyna – wegańskie i wegetariańskie zupy krem z pomidorów, kukurydzy; pyzy z pieczarkami i cebulką oraz na słodko z twarożkiem i owocami; pierogi ukraińskie oraz z owocami. Surówki. Napoje: woda, lemoniady, kompot, grzane wino i piwo.
Zapiekanki z serem i pieczarkami (z myślą o dzieciach)
Muzeum Żywe jest etnograficznym miejscem spotkania. Otacza je ekologiczna plantacja lawendy oraz mały ogród botaniczny roślin zapomnianych i użytkowych. Aktywność muzealna ogniskuje się wokół obszarów przeciwstawień: mieć czy być, kultura – natura, swój – obcy. Muzeum działa w rejonie pogranicza, zgromadzone w nim eksponaty odzwierciedlają wielokulturowy charakter regionu.
Patronem muzeum jest Jacek Olędzki, antropolog kultury z Uniwersytetu Warszawskiego, który w drugiej połowie XX wieku założył i przez kilka lat prowadził autorskie Muzeum Żywe w Murzynowie pod Płockiem.
WIĘCEJ O TWÓRCACH
Orkiestra Warmińska pisze o sobie tak:
Jesteśmy grupą przyjaciół, których łączy zamiłowanie do muzyki tradycyjnej. Członkowie zespołu – każdy na własną rękę – zajmowali się wcześniej poszukiwaniem i praktyką dawnych, archaicznych form muzyki w różnych zakątkach Polski i Europy. Teraz jesteśmy sąsiadami; mieszkamy kilku wsiach gminy Jonkowo i postanowiliśmy wspólnie przyjrzeć się temu, co grali i śpiewali ludzie żyjący tu przed nami.
Zagramy do posłuchu i do tańca pieśni z terenów Warmii, pochodzące z Archiwum Warmii i Mazur – zbioru pieśni, opowiadań, gawęd i legend zebranych i zarejestrowanych w latach 1956 – 74 przez Marynę Okęcką-Bromkową dla Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie.
Monika Paśnik-Petryczenko – śpiew, baraban, bęben obręczowy
Maciej Żurek – skrzypce
Jacek Muża – tuba, saksofon sopranowy, kaval
Johann Wolfgang Niklaus – oud, koboz
Serhij Petryczenko – kontrabas
Więcej o archiwum Maryny Okęckiej-Bromkowej tutaj: https://etnofon.pl/archiwum/
Reportaż o Orkiestrze Warmińskiej:
https://radioolsztyn.pl/z-serca-z-duszy-z-tasm-posluchaj-reportazu-alicji-kulik/01742610?fbclid=IwY2xjawFSc7RleHRuA2FlbQIxMQABHcxt7Ir7sdmx5D-F3-gDh_Y12M3lPQELulaYprSc2nfpG5OfhKw1h4Dbxw_aem_TGsWFkRoWpCX5WbjPj8c8g#
zdjęcie: GOK Dywity
prof. Lech Ostasz
Od 1998 roku zatrudniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prowadził odczyty na uniwersytetach w Monachium, Wiedniu, Bochum. W trymestrze 2006 był naukowcem wizytującym (academic visitor) na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Po studiach psychologii i filozofii na KUL w Lublinie, odbył studia doktoranckie we Fryburgu i Monachium (na tym drugim uniwersytecie obronił rozprawę doktorską). Wykładał na UJ w Krakowie, UG w Gdańsku, obecne wykłada na UWM w Olsztynie.
Jego zainteresowania dotyczą powiązania filozofii z psychologią i antropologią kulturową, wiedzy o człowieku i jej zastosowań (psychoterapii, etyki, życia społecznego), budowania systemu filozoficznego w klasycznym sensie. Lech Ostasz łączy refleksję i badania nad kulturą z jej uprawianiem, swoją twórczością obejmując niezwykle szerokie pole poznawczo-estetyczne. Jest autorem nie tylko szeregu prac z zakresu filozofii, antropologii i psychologii, lecz także jednej powieści i kilku tomików poezji.
Łączy teorię, praktykę i wolną twórczość. Napisał dwadzieścia książek i kilkadziesiąt artykułów. Przykład praktyki: jest współzałożycielem Gemeinschaft für Förderung Polnischer Studenten (GFPS), w 1984 r. we Fryburgu i w Lublinie. Przykład wolnej twórczości: pięć tomików wierszy, dwa tomy dramatów teatralnych, w drugim tomie pomieszczone są filozoficzne sztuki teatralne: „Obrona Sokratesa”, „Ogród Epikura”, „Podróż Lao-tsego”.
Zdjęcie: dzięki Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu w Olsztynie
Katarzyna Jagiełło
Ekolożka, tłumaczka, podróżniczka, aktywistka klimatyczna, ekspertka do spraw różnorodności biologicznej
Jedna z najważniejszych postaci protestów w Puszczy Białowieskiej w 2017 roku. Prowadziła kampanię poświęconą ochronie owadów zapylających, współtwórczyni akcji „Adoptuj pszczołę”. Zaangażowana w ochronę mórz i oceanów instruktorka nurkowania, tłumaczka. Absolwentka Leadership Academy for Poland i Szkoły Liderów Politycznych. Członkini Rady ds. Rolnictwa Ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa (2014-2018). Była frontmenka Greenpeace.